logo

logo

TOP AWARD WINNERS

National Mentor of the Year

Nichole Higgins – CIPD

TOP AWARD FINALISTS

Gareth Healey – TrippTee

Jasleen Bijral – One Million Mentors

Gordon Shipley – Prince’s Trust


National Mentee of the Year

Khadija Abdelhamid – Ultra Education

Matt Savin – Halesowen College (1MM)

Graham Morgan – Evolve


The People’s Mentoring Champion

Kerrie Dorman – ABM

Cathy Armstrong – Armstrong Associates (1MM)

Laura Trendall-Morrison – The Gamechanger Consultancy

GOLD SPONSER AWARD WINNERS

National Mentoring Award – Start UPs

Carolene Thompson – Newable

GOLD SPONSER AWARD FINALISTS

Charlotte Amner – Wenta

Simon Paul – Newable


National Mentoring Award – SME’s/Corporate

Steven Leach – SJL

Amanda Brilliant – Nomura

Vivienne Scantelbury – Newable

ORGANISATION AWARD WINNERS

National Mentoring Award – Third Sector

Grandmentors – Volunteering Matters

ORGANISATION AWARD FINALISTS

Mentor Link – Andrea Maddocks

Mentoring Works – ELBA


National Mentoring Programme of the Year

Mentivity

Tech Manchester – Patricia Keating

West of England Mentoring – Jenny Perez

GC Business Growth Hub (Greater Manchester)

Royal Society of Chemistry

Evolve – John Bishop, Graham Morgan

DIVERSITY, EQUALITY & SOCIAL INCLUSION AWARD WINNERS

National Diversity Mentoring Award

Danna Walker – Built By Us

DIVERSITY, EQUALITY & SOCIAL INCLUSION AWARD FINALISTS

Dr Caroline Makaka – (LOANI)

Courtney Brown – Father2Father


National Disability Mentoring Award

Jeevan Chagger – Evolve

Catherine Hodgson – Euromonitor International

Jack Skinner – Sport 4 Life UK (1MM)


National Armed Forces Mentoring Award

Capt (MAA) Jason Murdoch – RAPTC

Brigadier Bill Wright – British Army (30% Club)

Lt Col Lisa Keetley – British Army (30% Club)


National Women’s Mentoring Award

Carrie Wootten – Rise Mentoring Programme

Deborah Fielding

Gema Ramirez


National Health & Wellbeing Mentoring Award

Project HERO – Evolve

Lazo Freeman – Freeman Healing

Emma Bonnici – Kanga Events

CREATIVE SECTOR AWARD WINNERS

National Music Mentoring Award

Amy Thompson – ATM Artists

CREATIVE SECTOR AWARD FINALISTS

Luc Floreani – Peer Music

Marisa Di Muro


National Fashion Mentoring Award

Sara Ali – MEA Luxury

Fabian Hirose – Fabian Hirose Consulting

Thea Bartok – House of Ima

CAREERS & EDUCATION AWARD WINNERS

National Youth Mentoring Award

Mosaic -The Prince’s Trust

CAREERS & EDUCATION AWARD FINALISTS

Billie James – The Way Youth Zone

Lyndsay Ansell – Safe Space Mentoring


National School Mentoring Award

Karen Green – Mentor Link

Alastair (Ali) Franks – Causeway Education

Serian Ganesh – Evolve

Brian Padden – Evolve


National College Mentoring Award

Ayesha Begum – The Social Mobility Foundation

Louise Loxton – The Manchester College (1MM)

Dan Reinhold KPMG – ORT UK


National University Mentoring Award

Roger Awan-Scully – Cardiff University

Julian Hall – Ultra Education

Vick Krishnan – Anglia Ruskin University


National STEM Mentoring Award

Renee La Londe – iTalent Digital

Philip Chan – Headway MSL

Caroline Ainslie – Bubbly Maths

NATIONS & INTERNATIONAL AWARD WINNERS

National Mentoring Award – England

ThinkForward

NATIONS & INTERNATIONAL AWARD FINALISTS

Talent for Care team (CWPT)

The 60 Minute Mentor

Newable


National Mentoring Award – Wales

Jane Baker – Steppes Coaching

Neil Hill – Caer Health

Mabs Noor – Interlink Business


National Mentoring Award – Scotland

The Calm Project (Y People)

Eline Pedersen – Aberdeen Chiropractic Clinic

Jennifer Hardie – Jennifer Hardie


National Mentoring Award – International

Winky Singh – Ministry on Design

Catherine Beger – Little Muse Theatre

Viola Edward – Kayana International

FINANCIAL SECTOR AWARD WINNERS

National Financial Services Mentoring Award

Julie Baker – NatWest

FINANCIAL SECTOR AWARD FINALISTS

Sandro Forte – Forte Financial Group

Betty Encinales – Becruit

SPORTS AWARD WINNERS

National Sports Mentoring Award

Fran Boorman & Keith Mabbutt – Goal 17

SPORTS AWARD FINALISTS

James Knox – Ricoh UK – Women Ahead

Becci Levett – Allianz – Women Ahead

SPECIAL RECOGNITION AWARDS

Outstanding Recognition for Mentoring Excellence

Deborah Fielding


Outstanding Contribution to Mentoring

Viola Edwards


SPECIAL RECOGNITION

Kerri Mansfield

Courtney Brown – Father2Father